Zarezerwuj teraz !

Nasi partnerzy

 

 

NEWSLETTER

 

 

Zabudowa w Zalipiu – Jedyna "malowana wieś" w Polsce. Obecnie w Zalipiu istnieje ok. 30 zagród, w których znajdują się budynki mieszkalne lub gospodarcze ze ścianami pomalowanymi w charakterystyczne ornamenty kwiatowe. Zwyczaj ten istniał we wsiach na Powiślu Dąbrowskim u schyłku XIX wieku. Kwiaty malowano również na zewnętrznych ścianach chat i budynków gospodarczych, na płotach, studniach czy budach dla psów. W Zalipiu znajduje się ok. 20 malowanych domów. Najbardziej znanym przykładem tej oryginalnej sztuki ludowej jest zagroda Felicji Curyłowej (obecnie filia Muzeum Okręgowym w Tarnowie), utalentowanej zalipiańskiej malarki, której malarstwo było znane już w okresie międzywojennym.

Zalipie - malowana wieś / Zalipie - painted village Zalipie - malowana wieś / Zalipie - painted village Zalipie - malowana wieś / Zalipie - painted village Zalipie - malowana wieś / Zalipie - painted village Zalipie - malowana wieś / Zalipie - painted village Zalipie - malowana wieś / Zalipie - painted village

Prace zalipiańskich artystek można podziwiać m.in. w Zagrodzie Felicji Curyłowej, która stanowi obecnie filię Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz w Domu Malarek w Zalipiu powstałym w roku 1978. Corocznie organizowany jest konkurs na najlepiej pomalowaną zagrodę Zalipia w weekend po święcie Bożego Ciała. Odwiedź to unikatowe miejsce z Poland Active.

 

Cena zawiera: transport mini-busem, zwiedzanie muzeum reginalnego, bilety wstępu, opiekę pilota w j. polskim

Czas trwania wycieczki: 6 godz.

Uwaga! Z uwagi na prowadzone prace konserwatorskie w Muzeum Felicji Cyrułowej, zwiedzanie tego obiektu nie będzie możliwe do końca 2018 roku. Pozostałe elementy wycieczki pozostają bez zmian.