Zapraszamy do zwiedzania z nami Nowej Huty, jednego z nielicznych przykładów typowo socjalistycznych założeń urbanistycznych. Przez wiele lat było ono uważane jako twór komunistycznej władzy. Dzisiaj na nowo odkrywane zadziwia swoim projektem planu miasta i jest pełne niespodzianek. Patrząc na centrum Nowej Huty z lotu ptaka można dostrzec układ promieniście rozchodzących się ulic. Wszystkie one zbiegają się w centrum, czyli na Placu Centralnym, na którym kiedyś stał pomnik Lenina.
Oferujemy różne formy zwiedzania:
- pieszo
- rowerami (preferowana ze względu na łatwość poruszania się pomiędzy punktami wartymi odwiedzenia)
- busem
- zabytkowymi samochodami z epoki komunizmu
Cena: ustalana indywidualnie w zależności od formy zwiedzania oraz liczby osób. KONTAKT
Cena zawiera: usługi przewodnickie, przejazdy, wypożyczenie rowerów.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!
Wycieczki można ze sobą łączyć. Przy wycieczkach łączonych cenę ustalamy indywidualnie. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i propozycje z Państwa strony.
NOWA HUTA - ogromny kompleks przemysłowo-mieszkaniowy w zachodniej części Krakowa – jest symbolem socjalistycznej industrializacji Polski, a zarazem symbolem oporu Polaków przeciwko władzom komunistycznym. Na najbardziej żyznych ziemiach w okolicy Krakowa postanowiono wybudować komunistyczne miasto. W tym celu sprowadzono z okolic tysiące robotników, którzy za pracę przy budowie Nowej Huty obiecywano pracę i awans socjalny. Oprócz bloków i osiedli wybudowano kombinat metalurgiczny, w którym owi robotnicy znajdowali pracę.
Nieprzypadkowo budowę Nowej Huty umiejscowiono w sąsiedztwie Krakowa. Miasto miało być przeciwwagą dla miasta o bogatej historii i tradycji religijnej. Zgodnie z planem władz, ideały klasy robotniczej miały wyeliminować klerykalne i konserwatywne elementy obecne wciąż w świadomości mieszkańców dawnej stolicy Polski. Plan ten jednak ówczesnym władzom się nie powiódł. Pierwszy spór z mieszkańcami Nowej Huty miał miejsce na tle braku pozwolenia władz na budowę kościoła w mieści. Wielką rolę w wydarzeniach z lat 60. odegrał ówczesny biskup sufragan, następnie arcybiskup krakowski, a od 1967 roku kardynał Karol Wojtyła. Msze święte polowe odprawiane pod krzyżem, na miejscu późniesjzego kościoła gromadziły tłumy wiernych.
W latach 80. doszło do porozumienia się pomiędzy intelektualną elitą Krakowa i klasą robotnicza Nowej Huty. Tym samym Huta stała się centrum ruchu przeciwko władzom komunistycznym. W 1989r. w Polsce upadł komunizm, czego symbolem w Nowej Hucie stało się zdemontowanie pomnika Lenina.
Miejsca warte odwiedzenia: